Oh no! Where's the JavaScript?
Your Web browser does not have JavaScript enabled or does not support JavaScript. Please enable JavaScript on your Web browser to properly view this Web site, or upgrade to a Web browser that does support JavaScript.
Sign In
Not a member yet? Click here to register.
Forgot Password?
Articles

Kas nutiks, jei praleisiu savo paskolos ar kredito mokėjimą arba nevykdysiu įsipareigojimų?

Mokėjimų praleidimas arba paskolos ar kredito negrąžinimas gali turėti rimtų finansinių ir kredito pasekmių. Jei sunkiai sekasi grąžinti paskolą, verta žinoti, kokių veiksmų turėtumėte imtis, kol dar nepraradote finansų kontrolės. Taip pat būtina žinoti įsiskolinimų pasekmes, kurios yra skirtingos, priklausomai nuo paskolos arba kredito tipo bei konkrečios asmens situacijos. Straipsnyje paminėsime keletą dažniausiai pasitaikančių pasekmių.

Mokėjimų praleidimas arba paskolos ar kredito negrąžinimas gali turėti rimtų finansinių ir kredito pasekmių. Jei sunkiai sekasi grąžinti paskolą, verta žinoti, kokių veiksmų turėtumėte imtis, kol dar nepraradote finansų kontrolės. Taip pat būtina žinoti įsiskolinimų pasekmes, kurios yra skirtingos, priklausomai nuo paskolos arba kredito tipo bei konkrečios asmens situacijos. Straipsnyje paminėsime keletą dažniausiai pasitaikančių pasekmių.

Paskolų arba kredito mokėjimų įsiskolinimo pasekmės

Kiekvieno asmens situacija yra skirtinga, tačiau daugelis iš mūsų kartais susiduriame su visai netikėtais finansiniais iššūkiais. Jei laiku nesumokėsite įmokos, tai gali lemti tokius veiksnius kaip:

 

 • Mokesčiai už pavėluotus mokėjimus: dauguma šalies skolintojų ir kreditorių taiko mokesčius už pavėluotus mokėjimus. Šios sumos gali padidinti bendrą pasiskolintos sumos vertę.
 • Padidėjusios palūkanų normos: jei praleidžiami mokėjimai, kreditoriai gali padidinti palūkanų normą. Tai gali padidinti skolinimosi kainą.
 • Žala kredito reitingui: tai gali neigiamai paveikti jūsų kreditingumą. Mokėjimų istorija, kurią galite pamatyti CreditINFO yra svarbus veiksnys nustatant jūsų kredito balą, o praleisti mokėjimai ir įsipareigojimų nevykdymas tikrai sumažins bendrą įvertinimą.
 • Antstoliai: gali būti pasitelktos skolų išieškojimo agentūros, o bendravimas su jomis daugeliui žmonių sukelia nemažai nepatogumų ir streso. Taip pat teismo sprendimu gali būti areštuota dalis turto.
 • Sunkumai su kredito gavimo ateityje: dėl pablogėjusios kredito istorijos, jums gali būti sunku ateityje gauti kreditą. Ir net jei jis bus suteiktas, gali būti pasiūlytos mažiau palankios sutarties sąlygos, pavyzdžiui, didesnės palūkanų normos ir pan.
 • Socialinis ir emocinis stresas: susidūrimas su finansiniais sunkumais ir išieškojimo pastangomis gali sukelti emocinį stresą ir paveikti jūsų bendrą savijautą. 

 

Svarbu bendrauti su kreditoriais, jei turite problemų su mokėjimais. Daugelis iš jų yra pasirengę bendradarbiauti su skolininkais, kad rastų abiem pusėms priimtinus sprendimus, tokius kaip mokėjimo atidėjimas, paskolos refinansavimas ar kita. 

Vėluoju mokėti įmokas, kas manęs laukia?

Negrąžinant paskolos Lietuvoje, kaip ir daugelyje šalių galima sulaukti rimtų pasekmių. Nors konkretūs kreditorių veiksmai gali skirtis, priklausomai nuo skolintojo ir paskolos sutarties sąlygų. Tačiau turėtumėte žinoti, jog jūsų gali laukti:

  • Baudos už pavėluotus mokėjimus - delspinigiai ir papildomos palūkanos.
  • Skolų išieškojimas: su jumis susisieks ir bandys susitarti dėl skolos grąžinimo plano. Gali užplūsti el. laiškai, varginti telefono skambučiai arba net apsilankys jūsų namuose.

 

 • Kredito ataskaitų teikimas: bendroje kreditų platformoje bus matoma informacija apie pradelstą įsiskolinimą, kuri turės didelę įtaką jūsų kredito reitingui.
 • Teisiniai veiksmai: gali būti išduotas teismo sprendimas turto areštui arba iš jūsų atlyginimo bus išskaičiuojama tam tikra skolos suma.
 • Bankrotas: jei negalite grąžinti skolų ir jūsų finansinė padėtis yra sunki, galite apsvarstyti galimybę kreiptis dėl bankroto bylos iškėlimo. Tačiau tai turės reikšmingų ir ilgalaikių pasekmių jūsų kredito istorijai.
 • Socialinės pasekmės: įsiskolinimai gali turėti socialinių ir emocinių pasekmių, nes gali sukelti stresą ir pakenti jūsų reputacijai.

 

Labai svarbu suprasti savo, kaip paskolos gavėjo, teises ir pareigas ir bendrauti su skolintoju, jei susiduriate su finansiniais sunkumais. Kai kuriais atvejais skolintojai bendradarbiauja su jumis, kad rastų bendrą sprendimą, pavyzdžiui, patikslina grąžinimo planą arba susitarimą dėl paskolos padengimo. Jei nepavyksta tinkamai suplanuoti savo biudžeto, pasidomėkite apie tai plačiau Lietuvos banko svetainėje. 

Kokios pagalbos galėčiau sulaukti jei negaliu laiku sumokėti įmokų?

Jei manote, kad galite praleisti paskolos grąžinimo arba mėnesio įmokos terminą, nedelskite ir pasistenkite iš anksto pasikalbėti su savo skolintoju bei paaiškinti susidariusią situaciją. Daugeliu atveju abi šalys suranda išeitį ir pavyksta išvengti papildomų didelių išlaidų ir kredito reitingo sumažėjimo. 

Skolintojas gali pasiūlyti vieną iš galimų sprendimų:

 • Suteikti papildomo laiko skolos grąžinimui
 • Sumažinti mėnesio įmokas
 • Sumažinti palūkanų sumą
 • Laikinai nepranešti skolų išieškojimo agentūroms apie mokėjimų pradelsimą.

Kiekvienas kreditorius gali pasiūlyti savo sprendimus, kurie gali skirtis nuo mūsų paminėtų. Taip pat galima apsvarstyti skolų konsolidavimą (refinansavimą) ir sujungti visas skolas į vieną mėnesinę įmoką pratęsiant mokėjimo terminą.

Daugelis skolintojų Lietuvoje siūlo vieną ar kelis mėnesius atidėti įmokos mokėjimą, kai yra mokama tik palūkanų suma. 

Pabaigai: kas bus jei laiku nesumokėsiu paskolos arba kredito?

Mokėjimo praleidimas arba paskolos ar kredito negrąžinimas gali turėti didelių, ilgalaikių pasekmių tiek finansiniu, tiek asmeniniu požiūriu. Prieš jus gali būti panaudoti teisiniai veiksmai, sugadinta kredito istorija, sukeliamas emocinis stresas. Norint išvengti šių pasekmių, labai svarbu bendrauti su kreditoriais. Daugelis jų pasiūlo sprendimų variantus, o atsakingas finansų valdymas gali padėti vėl tvirtai atsistoti ant kojų.

biuro November 23 2023 471 reads 0 ratings Print

Rating is available to Members only.
Please Login or Register to vote.
Awesome! (0)0 %
Very Good (0)0 %
Good (0)0 %
Average (0)0 %
Poor (0)0 %