Oh no! Where's the JavaScript?
Your Web browser does not have JavaScript enabled or does not support JavaScript. Please enable JavaScript on your Web browser to properly view this Web site, or upgrade to a Web browser that does support JavaScript.
Sign In
Not a member yet? Click here to register.
Forgot Password?
Articles

Maksimalios skolinimosi išlaidos: palūkanomis ir be palūkanų

Daugelis iš mūsų svajoja apie naujus pirkinius, suremontuotą mašiną arba atnaujintus namus, tačiau ne visiems pavyksta realizuoti savo svajones vien tik su gaunamu atlyginimu. Taupymas yra ilgas ir nemažai pastangų reikalaujantis procesas, todėl dažnu atveju pasirenkame paskolas. Bet kaip teisingai pasirinkti, kad nepermokėtumėte?

Daugelis iš mūsų svajoja apie naujus pirkinius, suremontuotą mašiną arba atnaujintus namus, tačiau ne visiems pavyksta realizuoti savo svajones vien tik su gaunamu atlyginimu. Taupymas yra ilgas ir nemažai pastangų reikalaujantis procesas, todėl dažnu atveju pasirenkame paskolas. Bet kaip teisingai pasirinkti, kad nepermokėtumėte? Didžiausios skolinimosi išlaidos tai išlaidos kurias patiriate pasirašydami paskolos sutartį. Šiame straipsnyje sužinosite kiek iš tikrųjų gali kainuoti jūsų paskola ir kaip sutaupyti, bei neapsikrauti papildomomis išlaidomis.

Skolinimosi išlaidos

Bendrą paskolos sumą dažniausia apima ne tik skolinama suma, bet ir sutartos metinės palūkanos, administravimo mokesčiai ir kitos išlaidos. Dažniausiai visus finansinius įsipareigojimus galima suskirstyti į dvi rūšis: palūkanų išlaidos ir ne palūkanų išlaidos. Aptarkime kiekvieną iš jų detaliau, kad suprastumėte, kas jūsų laukia kreipiantis dėl paskolos ar kredito linijos. 

Palūkanų išlaidos

Palūkanų išlaidos tai mokesčiai, kuriuos kreditorius pasiūlo už paskolą jos gavėjui. Paprastai jos yra apskaičiuojamos kaip pasiskolintos sumos procentinė dalis ir vadinamos „palūkanų norma“. Galimos įvairios palūkanų normos, nors pačios populiariausios yra fiksuotos ir kintančios. Pati palūkanų kaina priklauso nuo paskolos sumos, palūkanų normos ir norimo paskolos termino. Verta atminti, jog palūkanų kaina gali labai skirtis, priklausomai nuo kintančių rinkos sąlygų, paskolos gavėjo kredito reitingo ir imamos paskolos rūšies. 

Šiuo metu Lietuvos banko duomenimis palūkanų norma palaipsniui didėja. 

Su palūkanomis nesusijusios išlaidos

Su palūkanomis nesusijusios išlaidos – tai įvairūs mokesčiai ir rinkliavos, kurios yra susijusios su pinigų skolinimusi. Jos gali labai skirtis priklausomai nuo pasirinkto kreditoriaus, todėl būtina apie tai pagalvoti. Štai kodėl dabar pagal Lietuvos įstatymus visi paskolų teikėjai turi nurodyti BVKKMN (bendros vartojimo kredito kainos metinė norma) ir BVKGMS (bendra vartojimo kredito gavėjo mokama suma). Taip net žiūrėdami į preliminarią paskolos skaičiuoklę, galėsite matyti kokios yra tikrosios visos paskolos išlaidos. Aptarsime detaliau pagrindines galimas papildomas išlaidas, apie kurias turėtumėte pagalvoti.

Pradiniai mokesčiai svarstant paskolos paraišką

Kai kurios finansų institucijos ima tam tikrą mokestį už paraiškos nagrinėjimą ir paskolos suteikimą. Dažniausiai šie mokesčiai išreiškiami procentais priklausomai nuo norimos paskolos sumos.

Administravimo mokesčiai

Kartais kreditoriai teikia paskolas arba kredito linijas už tam tikrą metinį aptarnavimo mokestį, kurį jūs turėsite mokėti visą sutarties laikotarpį.

Išankstinio grąžinimo baudos

Kai kurioms paskoloms taikomos baudos už išankstinį paskolintos sumos sugrąžinimą. Taip skolintojas kompensuoja galimus prarastus palūkanų mokėjimus. Todėl prieš pasirašydami sutartį aptarkite su kreditoriumi išankstinio grąžinimo galimybę be papildomų mokesčių.

Delspinigiai

Tai mokesčiai už pradelstus įmokų mokėjimus. Jei paskolos gavėjas laiku negrąžina sutartos sumos, skolintojas gali pritaikyti tam tikrą mokestį už kiekvieną pradelstą dieną - o tai tikrai nemaža suma. Jei kyla finansinių sunkumų, nedelskite ir aptarkite tai su kreditoriumi. Dažnai pasiūlomas mokėjimo atidėjimas.

Draudimo išlaidos

Dažniausiai ši sąlyga taikoma didesnių sumų paskoloms, automobilių įsigyjimui arba būsto kreditams. Skolintojas gali paprašyti, kad paskolos gavėjas įsigytų draudimą, taip apsisaugodamas nuo tam tikros galimos rizikos. Taip, šios draudimo įmokos taip pat jums padidins bendras skolinimosi išlaidas.

Uždarymo išlaidos

Jei paskola bus su hipoteka, jums gali tekti sumokėti tam tikrus mokesčius, susijusius su turto pirkimo užbaigimu. Pavyzdžiui, nekilnojamojo turto vertės įvertinimas ir pan.

Mokesčiai už dokumentus

Kai kuriais atvejais jums gali tekti sumokėti tam tikrus mokesčius už dokumentų parengimą. Dažniausiai tai galioja užstatant didesnės vertės turtą arba įsigijus nekilnojamąjį turtą. Todėl būtina neužmiršti visų galimų papildomų išlaidų.

Ar man svarbu žinoti koks yra BVKKMN ir BVKGMS?

Būtinai atkreipkite dėmesį į kreditorių pateiktus skaičius šalia šių rodiklių. Taip jūs galėsite realiai apskaičiuoti kiek jums kainuos paskola, kartu su palūkanomis, įmokų mokėjimo mokesčiais ir visomis administracinėmis išlaidomis. Būsite pasiruošę visiems netikėtumams ir pilnai kontroliuosite savo finansinę situaciją o tai reiškia bendrą visos šeimos gerbūvį bei mažiau streso sprendžiant su pinigais susijusius klausimus.

Pabaigai: ar aš tikrai apgalvojau visas paskolos išlaidas?

Turbūt, paskaitę straipsnį susimąstėte ir pradėjote abejoti, ar apie viską pagalvojote. Taip, visada verta gerai viską apskaičiuoti ir tik tada priimti galutinį finansinį sprendimą. Visada skaitykite sutartis, kad gerai suprastumėte galimas su skolinimuisi susijusias išlaidas. Palyginę skirtingų skolintojų pasiūlymus ir supratę tiek palūkanų, tiek ir ne palūkanų išlaidas, galėsite lengviau priimti pagrįstus finansinius sprendimus. 

biuro November 23 2023 558 reads 0 ratings Print

Rating is available to Members only.
Please Login or Register to vote.
Awesome! (0)0 %
Very Good (0)0 %
Good (0)0 %
Average (0)0 %
Poor (0)0 %